V průběhu 20. stol se Spojené státy Americké staly nejvlivnější mocností světa.I životní úroveň obyvatel patří k největším na světě. Ale i USA ma jí veliké sociální a ekonomické problémy. Například organizovaný zločin nebo politická korupce.

DĚJINY

První obyvatelé Ameriky přišli na Aljašku ze Sibiře přes Beringovu úžinu. Pravděpodobně prvními Evropany, kteří dosáhli Ameriky, byli Vikigové. O 500 let po Vikinzích objevil karibskou oblast Kryštof KOlumbus.Prvními osadníci byli Španělé a Portugalci. Roku 1607 byla zřízena první anglická osada Jamestown. Maryland kolonizovali od 30. let 17. stol římští katolíci.V roce 1624 založili Holanďané na ostrově Manhattan prosperující kolonii New Amsterdam. V roce 1664 ji obsadili Britové a byla přejmenována na New York.
Po roce 1763 se začalo rozvíjet hnutí za nezávislost. Kolonie nejdříve odmítali platit Británii daně. V roce 1776 po dvou tzv. kontinentálních kongresech byla vyhlášena Deklarace nezávislosti a konfederace 13 kolonií pod názvem Spojené státy Americké. Následovala válka o nezávislost proti Británii. Významnou osobností zde byl důstojník George Washington. Nakonec Britové kapitulovali. A nadvláda Velké Británie zkončila až Pařížským mírem v roce 1783. V roce 1787 byla přijata federální ústava.
B dalších letech se připojilo Ohio, Kentucky, Vermont a další. Probíhaly další války s Anglií v Kanadě. Roku 1819 Španělsko prodalo Floridu a po Americko-Mexické válce byla připojena Kalifornie, Arizona a Nové Mexiko. V roce 1867 byla odkoupena Aljaška od Ruska. Od 30. let se rozmáhalo hnutí ta svržení otroctví. V roce 1860 se odtrhlo 12 jižních států pod nadvládou Abrahama Lincolna a založilo Konfederaci. V občanské válce byl Jih zrušen. Probíhala silní kolonizace a to vedlo skoro k vyhubení původního obyvatelstva. Spojené státy podporovaly národně osvobozenecká hnutí v koloniích Latinské Ameriky a později revoluci na Kubě. To vedlo k válce se Španělskem, které bylo poraženo. V roce 1949 bylo založeno NATO.


Kniha války USA
Máte rádi dějiny? Jestli ano, tak tato kniha stojí za přečtení!
I v této knize naleznete info o dějinách Ameriky. Je z nakladatelství Svojtka&Co.